Letní příměstské tábory 2021

15.09.2021

I v letošním roce se konaly příměstské tábory, tentokrát tři turnusy, kde se vystřídalo celkem 25 dětí, od začátečníků až po pokročilé jezdce s vlastními koňmi, ve věku 6-15 let.

Zajištění hladkého průběhu tábora mělo na starost 5 pracovníků (pedagogický pracovník, zooterapeut a trenér koní, instruktor pro hiporehabilitaci v pedagogické a sociální praxi a dvě asistentky). Do programu bylo zapojeno několik koní a poníků a zároveň dětem dělalo radost 5 pejsků a jedna kočička.

První turnus se konal v termínu 12.-16.7.2021, byl pro úplné začátečníky a sešlo se nám zde 10 děvčat. První den tábora se děvčata rozdělila na dva věkově vyvážené týmy, ve kterých proti sobě celý týden soupeřila. Body mohly holky získat za sbírání bobků a počty naplněných koleček, při hře RISKUJ, orientační hře s mapou našeho areálu, ale také při soutěžích v čištění koní, čištění sedel a za pracovní listy ve kterých uplatnily všechny nově nabité vědomosti. V průběhu týdne nás čekal jeden pěší výlet, kde nás doprovázeli pouze pejskové, a to do Farmaparku Muchomůrka, kde si holky vyzkoušely všechny atrakce a také si zahrály turnaj ve florbale. Okolí Vraního Vrchu mohla děvčata prozkoumat také ze sedla při společné vyjížďce se sváčou po cestě. Závěrem týdne byl trail ze země, kde holky uplatnily všechno, co se za tento týden naučily. Poté už jsme pouze rozdali odměny, shrnuli si celý týden a smlsli si na výborném dortu.

Druhý turnus probíhal v termínu 19.-23.7.2021 a tentokrát už byl vyvážený - 5 děvčat a 5 chlapců. Většinu tváří jsme znali již z minulých ročníků, a proto jsme při práci s koňmi mohli navázat tam, kde se loni skončilo. Děti se dozvěděly více věcí o zbarvení koní, o jejich odznacích a jejich chování ve stádě neboli hierarchii stáda. Všechny tyto znalosti opět uplatnily v pracovních listech, nebo také ve hře AZ - kvíz a takzvané únikové hře, která nejednomu z dětí zamotala hlavu. I v tomto týdnu nás čekal celodenní výlet, tentokrát ale jsme se vypravili po červených fáborkách cestou plnou úkolů, která nás dovedla až do Mladých Buků na golf, kde jsme si dali oběd a pokračovali dál na bobovou dráhu, kde se každý svezl a potom na sladkou odměnu v podobě ledové tříště nebo zmrzliny. Ani tato skupina nepřišla o vyjížďku do přírody, kde mohli po cestě sbírat lesní jahůdky a borůvky. Závěrem týdne byl opět trail ze země, ale tentokrát byl formou štafety a bylo na dětech, jak se v týmu rozdělí a kdo půjde jakou část. Úspěšně celou trať oba dva týmy zvládly a nás čekalo opět pouze závěrečné vyhodnocení, předání odměn a skvělý dort.

Poslední turnus byl v termínu 16.-19.8.2021. Účastnila se opět pouze děvčata, jedna s vlastním koněm a dvě s pronajatými. Děvčata už velmi dobře zvládala práci s koňmi ve všech chodech. Každý den se o koně postarala, vykydala paddock a mohlo se jít pracovat. První den si děvčata dopoledne vyzkoušela trail ze země, odpoledne potom klasickou jízdárenskou lekci, která je připravila na drezurní úlohu. V úterý si vyzkoušeli kavaletovou práci ze země a práci v kruhové jízdárně. Ve středu dojeli až na Hladíkovu výšinu, po cestě se klusalo i cválalo. Celý týden měly holky možnost studovat otázky ze ZZVJ a tím se připravovat na závěrečný test a také se naučit drezurní úlohu Z1. Také jsme si zahráli RISKUJ a únikovou hru. Ve čtvrtek, poslední den tábora se všechno jejich studium zúročilo. Nejdříve si holky napsaly zkušební test, který všechny zvládly velmi dobře. Potom je čekala poznávačka krmení. A nakonec si na hale každá zajela zkušební parkur a drezurní úlohu Z1. Děvčata za celý týden udělala velký pokrok v ježdění a také získala spoustu nových informací. Odpoledne nás čekalo poslední rozdání odměn a diplomů, vyhodnocení celého tábora a poslední skvělý dort!

Děkujeme TJ Krakonoš za možnost využití jezdecké haly, která nám výrazně pomohla k zajištění programu.

Děkujeme všem pracovníkům, co se podíleli na organizačním zajištění tábora. Dále děkujeme: "Lucky bistru" za výborné obědy, dovezené kamkoli bylo potřeba, firmě Citygraph s.r.o. za trička a tašky, Janě Prouzové za krásné památeční mašle, Kateřině Pokorné za fotky a skvělé dorty.

Těšíme se na Vás zase příští rok!

Na fotodokumentaci z tábora se můžete podívat zde: https://www.zonerama.com/VendySklibova/780330