— O nás —

Vraní Vrch

Do budování areálu se Tereza Čeňková spolu se svým otcem pustili na jaře 2012 po dlouhodobých zdravotních problémech jejich první klisny Lucky, jejíž zdravotní stav vyžadoval velké změny v managementu chovu. Vraní Vrch, pojmenovaný podle blízké Vraní výšiny, se tak stal domovem původně 4 koní a postupně prošel mnoha úpravami.

Postupně se paddock rozšiřoval a skládal se ze 4 vzájemně propojených okruhů o celkové délce cca 2km a k jeho správě se připojil Terezy manžel.

V srpnu 2019 se manželé rozhodli pro přestěhování celého areálu z pronajatých pozemků ve Volanově u Trutnova, na vlastní v Mladých Bukách. Podzim byl plný intenzivních příprav a 3.11. 2019 se stádo přestěhovalo do nového působiště v blízkosti jezdeckého areálu TJ Krakonoš.

Povrchy i terény jsou velmi členité. Samozřejmostí je otevřený venkovní přístřešek se zpevněným povrchem, 2 vyhřívané napáječky, pískoviště, drbadla,  stanoviště s minerálními lizy, přírodní napajedlo, stromové háje a lesíky. Všichni koně jsou v režimu 24/7, pouze pro výjimečné případy jsou k dispozici 2 uzavřené boxy. Pro majitele koní je na Vraním Vrchu k dispozici vytápěná sedlovna, krmírna a klubovna, po dohodě také písková jízdárna, krytá hala a kruhovka TJ Krakonoš. 

Celý areál je v postupném a neustálém vývoji s cílem zvyšovat komfort koní i lidí.

Tereza

Tereza Pejosová se narodila v roce 1993 ve Dvoře Králové nad Labem. V roce 2015 na České zemědělské univerzitě v Praze vystudovala obor Zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty a v roce 2018 dokončila magisterské studium Zájmového chovu koní.

Koním se začala intenzivněji věnovat od roku 2005 v jezdeckém klubu orientovaném sportovním směrem. Pod jeho záštitou složila ZZVJ a věnovala se parkurovému ježdění. Zlomový okamžik nastal, když od tatínka dostala první vlastní pony klisnu Lucky, která Terezu přiměla pokládat si velkou spoustu otázek. Mnoho odpovědí našla u českých i zahraničních, méně či více známých trenérů. Největší dík za ohromnou trpělivost patří např. Zuzce Prokopové a Katce Santarové. Ohromnou inspirací je jí práce Honzy Bláhy. Neustále se snaží vzdělávat a ráda pomůže každému, komu je způsob její práce s koňmi blízký.