Prázdniny na Vraním Vrchu 2020

28.01.2021
     2. ročník příměstského tábora "Prázdniny s koňmi na Vraním Vrchu" se stal první oficiální akcí zapsaného spolku Hiporehabilitace. Tábor proběhl v týdnu od 3. 8. do 7. 8. 2020 v nově vybudovaném areálu Vraního vrchu v Mladých Bukách.
     Péči o deset dětí a zajištění hladkého průběhu tábora měl na starost pětičlenný tým pracovníků (pedagogický pracovník, zooterapeut a trenér koní, instruktor pro hiporehabilitaci v pedagogické a sociální praxi a dvě asistentiky). Do programu bylo střídavě zapojeno sedm poníků a koní (Kešu, Timmy, Lucky, Ivan, Sydney, Daník a Venda). Zároveň děti celý týden obšťastňovali 4 psi - Bambus, Balu, Beily a Ronie.
     Cílem pětidenního programu tábora bylo seznámit děti se zásadami bezpečného kontaktu s koňmi, se základy péče o koně a o prostředí, ve kterém koně žijí. Na Vraním vrchu se jedná o aktivní ustájení koní tzv. paddock paradise, které se snaží simulovat přirozené podmínky života koní v divoké přírodě, což obnáší každodenní úklid "bobků" v poměrně rozlehlém členitém výběhu, 3x denně roznášení sena, přípravu příkrmů, přípravu a kontrolu koní před prací. Proměnlivé počasí (intenzivní déšť, tropické vedro), které přišlo jako na objednávku, pomohlo dětem pochopit úskalí každodenní péče o koně. Nejvíce očekávanou součástí tábora byla přímá práce s koňmi rozdělená na práci ze země s principy "přirozené komunikace" a výuku ježdění, která probíhala první dva dny v kryté hale a ve čtvrtek formou vyjížďky do terénu.
     Aby děti dokázaly náležitě ocenit koně jako dopravní prostředek v kopcovitém terénu krkonošského podhůří během čtvrteční vyjížďky, byl v programu na středu připraven celodenní pěší výlet do Farmaparku Muchomůrka ve Svobodě nad Úpou se zacházkou k Medvědí jeskyni. Děti ušly asi 7 km, potkaly mnoho roztodivných zvířat, strávily několik (podle dětí bohužel málo) hodin v nápaditě uspořádaném "hřišti" krásného parku Muchomůrky.
     Tábor činila napínavějším celotýdenní soutěž, která se odehrávala mezi dvěma týmy s osobitými názvy "Rohožky" a "3B"(jména tří pejsků Balů, Beily a Bambus). Týmy prošly několika disciplínami, které byly zaměřené na teoretické vědomosti a praktické schopnosti z oblastí zahrnující anatomii koní, jejich chování, plemena, slavné koňské osobností, oblast výživy, výbavy koní, práce s koňmi. Děti vědomosti získávaly formou pracovních listů, výtvarných činností, v orientačním týmovém běhu podle mapy, v soutěži "Riskuj" a během praktických pracovních činností. Velkým finále celé soutěže a celého tábora se stala štafeta s poníky. Děti musely projít trail a s poníky překonat řadu překážek a úkolů. Děti zapáleně soutěžili, takže i v našich hiporehabilitačních hvězdách Kešu a Timmovi probudily dostihového ducha!
     Závěrem tábora bylo celkové oboustranné hodnocení průběhu tábora, oslava s mrkvičkovým dortem a předání připravených cen pro všechny zúčastněné. Každý účastník obdržel pamětní list, fotografii, tričko, kšiltovku, dekorační mašli a něco dobrého na zub.
     Týden příměstského tábora se stal malou ochutnávkou, co všechno může obnášet život s koňmi. Děti zjistili, že se nejedná jen o romantickou selanku s roztomilými plyšáky, ale že otvírá možnosti k získání nových atraktivních životu prospěšných schopností. Odměnou pro pořadatelský tým bylo kladné hodnocení programu všemi dětmi.
     Děkujeme TJ Krakonoš za laskavou možnost využití jezdecké haly, která nám v deštivých dnech výrazně pomohla k zajištění plnohodnotného programu a poskytla nám suché a bezpečné zázemí.
Děkujeme všem pracovníkům, co se podíleli na organizačním zajištění tábora. Dále děkujeme: "Lucky bistru" za výborné obědy, dovezené i za humna, firmě Citygraph s.r.o. za kšiltovky a trička, Janě Prouzové za krásné památeční mašle, Lucií Smutné za roztomilý dort s mrkvemi, Kateřině Pokorné za fotky a maminkám za podpůrné dorty, melouny a buchty.

     Na fotky z tábora se můžete podívat zde:  https://www.zonerama.com/VendySklibova/780330